DIVA 2. Lament królowej

premiera: 19/20/21.01.2024
czas trwania: 150 minut (+20 minut przerwy)
ograniczenia: 16+
Kategorie: monodram
PARTNERZY SPEKTAKLU

OBSADA

Kamil Maćkowiak

Opis spektaklu

„DIVA 2. Lament królowej” to druga część kultowego spektaklu „Diva Show”, zrealizowanego i inaugurującego działalność Teatru Kamila Maćkowiaka w 2013 roku.

Po dziesięciu latach Diva znów spotyka się ze swoją publicznością, dotykając nieco innej tematyki, choć tak naprawdę w tej samej, ironiczno-almodovarowskiej konwencji. Nie zabraknie w niej interakcji z publicznością, połączenia psychodramy ze stand-upem i spektakularnych projekcji. Oczywiście dalej punktem odniesienia jako postaci Divy będzie Tina Turner, ale w nieco innym wydaniu. To będzie nowa stylizacja ikony pop kultury – niemal dekadę później. Diva w pierwszej części jest Tiną z 1984 roku – w kontynuacji będzie to Tina z przełomu lat 80. i 90.

Diva nieco dojrzała przez tych dziesięć lat i w nowej odsłonie opowie o tym, z czym łączy się kryzys dorosłości i radzenia sobie z aktualną rzeczywistością – ze światem po pandemii, z czasem, w którym weryfikują się nasze sądy na temat poczucia bezpieczeństwa. Uderzy także w nasze pogubienie w konsumpcyjnej rzeczywistości, którą zdominowały lajki, walka o poklask, o blichtr, w której bardziej liczy się to, co stwarzamy i pozorujemy niż to, czym jesteśmy. W spektaklu nie zabraknie także znanego z pierwszej części balansowania na krawędzi wyobrażeń, mitów i stereotypów kobieta-mężczyzna. Diva sama w sobie nie jest bowiem ani mężczyzną, ani kobietą – będąc mężczyzną przebranym za kobietę równie dobrze może być kobietą udającą mężczyznę.

„DIVA 2. Lament królowej” będzie kolejną osobistą wypowiedzią Kamila Maćkowiaka. Artysta obnaży to, co jest tak bardzo wszechobecne i uniwersalne w każdym z nas.

Zadanie „Realizacja 4 bezpłatnych pokazów spektaklu „DIVA 2. Lament królowej” dla mieszkańców Łodzi z okazji jubileuszu 10-lecia pracy artystycznej Fundacji Kamila Maćkowiaka” jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

Sesja zdjęciowa została wykonana w Muzeum Miasta Łodzi.

Scenariusz: Kamil Maćkowiak
Reżyseria: Kamil Maćkowiak