Niżyński na DVD promocja na stulecie

Wacław Niżyński…

Mija sto lat odkąd po raz pierwszy po przerwie wystąpił publicznie 19 stycznia 1919 roku. To także ostatni występ w karierze tego wybitnego tancerza. W tym dniu rozpoczął również pisanie dzienników w dwóch częściach zatytułowanych „O życiu” i „O śmierci”. Po raz pierwszy opublikowane zostały w okrojonej przez żonę wersji w 1936 roku, pełną wersję opublikowano dopiero w roku 1995.

Niżyński pisał swoje dzienniki będące wstrząsającym zapisem psychozy przez sześć tygodni. Momentami nieczytelne, zapętlone, zagmatwane, stały się kanwą kultowego monodramu Kamila Maćkowiaka.

„Język schizofrenika, nieskładny i bredzący, oddany jest w każdym zdaniu. Znakomity Maćkowiak wrósł w rolę uosabiając cechy chorego, zachowując jednocześnie językową podstawę komunikacji z widzami”

Izabela Lewkowicz, „Teatralia”

„Prawie sto minut monologów czasami jasnych i czytelnych (…) czasami zbaczających w mistykę, a czasami zmieniających się w obsesyjne bredzenie zmąconego umysłu”

Jacek Sieradzki, „Polityka”

Ten niezwykły spektakl, „fascynujące studium człowieka coraz bardziej osuwającego się w szaleństwo” (Grażyna Korzeniowska, Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Teatralnych), który powstał na podstawie „Dzienników” Niżyńskiego,  od ubiegłego roku, także dzięki  wsparciu wiernych widzów i wielbicieli talentu Kamila Maćkowiaka, dostępny jest na płycie DVD.

Przez sześć tygodni od 19 stycznia 2019 roku to wydawnictwo zawierające płytę DVD i przepięknie wydany album podsumowujący losy spektaklu w latach 2005-2018, dostępne będzie za 50 zł (czyli za połowę stałej ceny) przy zakupie jednego biletu* na dowolnie wybrany spektakl Teatru Fundacji Kamila Maćkowiaka.

„Kamil Maćkowiak opowiedział nam historię życia jednego z największych tancerzy w historii baletu. Odegrał niezwykle trudną rolę umierającego artysty, wołającego o pomoc przed unicestwieniem. Pokazał, że za charyzmę, talent i geniusz Niżyńskiemu przyszło zapłacić najwyższą cenę- utratę rozumu i pozbawienie najwspanialszej swej zdolności – ekspresji ruchu”.

Justyna Plewik, „Dziennik teatralny”

Wacław Niżyński zmarł w Londynie 8 kwietnia 1950 roku.

*Zakup jednego biletu upoważnia do zakupu jednej płyty w promocyjnej cenie.

Ilość płyt w promocji jest ograniczona.