fbpx

Niżyński na DVD promocja na stulecie

Niżyński na DVD promocja na stulecie

Niżyński na DVD promocja na stulecie

Wacław Niżyński…

Mija sto lat odkąd po raz pierwszy po przerwie wystąpił publicznie 19 stycznia 1919 roku. To także ostatni występ w karierze tego wybitnego tancerza. W tym dniu rozpoczął również pisanie dzienników w dwóch częściach zatytułowanych „O życiu” i „O śmierci”. Po raz pierwszy opublikowane zostały w okrojonej przez żonę wersji w 1936 roku, pełną wersję opublikowano dopiero w roku 1995.

Niżyński pisał swoje dzienniki będące wstrząsającym zapisem psychozy przez sześć tygodni. Momentami nieczytelne, zapętlone, zagmatwane, stały się kanwą kultowego monodramu Kamila Maćkowiaka.

„Język schizofrenika, nieskładny i bredzący, oddany jest w każdym zdaniu. Znakomity Maćkowiak wrósł w rolę uosabiając cechy chorego, zachowując jednocześnie językową podstawę komunikacji z widzami”

                                                                                              Izabela Lewkowicz, „Teatralia”

„Prawie sto minut monologów czasami jasnych i czytelnych (…) czasami zbaczających w mistykę, a czasami zmieniających się w obsesyjne bredzenie zmąconego umysłu”

                                                                                                   Jacek Sieradzki, „Polityka”

Ten niezwykły spektakl, „fascynujące studium człowieka coraz bardziej osuwającego się w szaleństwo” (Grażyna Korzeniowska, Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Teatralnych), który powstał na podstawie „Dzienników” Niżyńskiego,  od ubiegłego roku, także dzięki  wsparciu wiernych widzów i wielbicieli talentu Kamila Maćkowiaka, dostępny jest na płycie DVD.

 

Przez sześć tygodni od 19 stycznia 2019 roku to wydawnictwo zawierające płytę DVD i przepięknie wydany album podsumowujący losy spektaklu w latach 2005-2018, dostępne będzie za 50 zł (czyli za połowę stałej ceny) przy zakupie jednego biletu* na dowolnie wybrany spektakl Teatru Fundacji Kamila Maćkowiaka.

„Kamil Maćkowiak opowiedział nam historię życia jednego z największych tancerzy w historii baletu. Odegrał niezwykle trudną rolę umierającego artysty, wołającego o pomoc przed unicestwieniem. Pokazał, że za charyzmę, talent i geniusz Niżyńskiemu przyszło zapłacić najwyższą cenę- utratę rozumu i pozbawienie najwspanialszej swej zdolności – ekspresji ruchu”.

                                                                                            Justyna Plewik, „Dziennik teatralny”

Wacław Niżyński zmarł w Londynie 8 kwietnia 1950 roku.

 

 

 

*Zakup jednego biletu upoważnia do zakupu jednej płyty w promocyjnej cenie.

  Ilość płyt w promocji jest ograniczona.

Back to Top