„Niżyński” – 15 lat od premiery spektaklu

W tym roku mija 15 lat, odkąd po raz pierwszy pojawił się na scenie. Od tej pory zdobył kilkadziesiąt nagród na międzynarodowych festiwalach teatralnych, grany był w trzech językach na najważniejszych scenach w Polsce i za granicą, zdobył uznanie widzów i krytyków.

Kamil Maćkowiak, odtwórca roli tytułowej, nie pojawiłby się już w niej na scenie, gdyby nie pewna wyjątkowa okazja…

Spektakl powraca bowiem specjalnie dla Sceny Monopolis, która staje się dla „Niżyńskiego” nowym domem, a w repertuarze Teatru Fundacji Kamila Maćkowiaka tego kultowego spektaklu nie mogłoby na niej zabraknąć.

Nagrody:

2011: Grand Prix – Nagroda Publiczności na 20. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Zderzenie” w Kłodzku

2009: Nagroda za najlepszą kreację aktorską w monodramie „Niżyński” oraz I miejsce w plebiscycie publiczności dla monodramu „Niżyński” na XXXIX Jeleniogórskich Spotkaniach Teatralnych

2008: Thespis Media Award 2009 na Międzynarodowym Festiwalu Monodramów Thespis w Kilonii

2007: Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Monodramów Monokl w Sankt Petersburgu – za najwybitniejszą kreację aktorską

2006: Nagroda Aktorska im. Kazimierza Krzanowskiego za rolę Niżyńskiego na 41 Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Małych Form „Kontrapunkt” w Szczecinie; Nagroda Publiczności dla najlepszego aktora festiwalu za rolę Niżyńskiego na 46 Kaliskich Spotkaniach Teatralnych; Złota Maska za najlepszą kreację sezonu – rolę Niżyńskiego; Nagroda Marszałka Województwa Łódzkiego za wybitne osiągnięcia artystyczne; Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz Nagroda Aktorska ufundowana przez PKO BP na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Jednego Aktora „WROSTJA” we Wrocławiu za monodram „Niżyński”.

Spektakl prezentowany m.in. w: Teatrze Wielkim w Poznaniu, Teatrze „Bałtycki Dom” w Petersburgu, Centrum Meyerholda w Moskwie, Teatrze Carskim w Helsinkach, Operze Bałtyckiej w Gdańsku, Teatrze Narodowym w Warszawie, Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, Teatrze Studio w Warszawie, Teatrze Rozrywki w Chorzowie i wielu innych.