AMOK – o spektaklu

KAMIL MAĆKOWIAK w trzecim monodramie pt. AMOK

Amok-plakatAMOK – to spektakl, którego premiera odbyła się 29 listopada 2014 w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych w Łodzi.
Jest to trzeci, po wielokrotnie nagradzanym NIŻYŃSKIM (m. in. Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Monodramów w Petersburgu czy nagroda mediów niemieckich na Festiwalu Teatralnym w Kilonii) oraz DIVA SHOW (nagrodzonym Plastrem Kultury i Nagrodą im. L. Schillera), monodram Kamila Maćkowiaka.

Spektakl zatytułowany AMOK, zrealizowany został na podstawie bestsellerowej powieści Jamesa Freya ”Milion małych kawałków”.
Fundacja Kamila Maćkowiaka jako pierwsza i jedyna na świecie uzyskała, bezpośrednio od autora, zgodę na adaptację książki.
Projekt jest laureatem w konkursie ofert na realizację zadania publicznego w zakresie kultury ogłoszonego przez Urząd Miasta Łodzi.

Bohaterem spektaklu jest trzydziestoletni James (w książce bohater jest młodszy), skrajnie uzależniony od wszelkich substancji psychoaktywnych, od lat nie radzący sobie ze swoim życiem, związkami z kobietami i pracą. Pochodzi z tzw. „dobrego domu”, pełnej i szczęśliwej rodziny. Jego kontakt z alkoholem i narkotykami rozpoczyna się jeszcze gdy jest nastolatkiem. W dorosłe życie wchodzi już z uzależnieniem…

Akcja spektaklu rozgrywa się na oddziale odwykowym, gdzie James trafia w stanie skrajnego wycieńczenia organizmu, z licznymi obrażeniami po kolejnych bójkach (ma problem z panowaniem nad emocjami, agresją i skłonnością do przemocy fizycznej). Dzięki rodzicom, którzy, po raz kolejny, ratują go przed przedawkowaniem, rozpoczyna program odwykowy w jednej z najlepszych amerykańskich klinik. To opis walki z samym sobą o każdy kolejny dzień trzeźwości, o odzyskanie wiary w sens „normalnego”, pozbawionego używek życia, o przywrócenie nad nim kontroli. To także opowieść o dojrzewaniu i miłości, która połączy go z jedną z pacjentek oddziału i doda motywacji w walce ze swoimi demonami.

Nowoczesna w przekazie i języku narracja została wzbogacona o komiksową oprawę i prezentacje multimedialne.
Spektakl dla widzów pełnoletnich. Czas trwania – ok. 90 minut (bez przerwy).

Kamil Maćkowiak o AMOKU / posłuchaj

• rozmowa z Małgorzatą Warzechą
» Radio Łódź, fragment (71 sek.):
• rozmowa z Rafałem Turowskim
» Radio ZET Chilli, fragment (2 min.):
cały wywiad dostępny tutaj » cały wywiad dostępny tutaj »

AMOK – oficjalny zwiastun

zobacz więcej filmów » zobacz więcej zdjęć »

sprawdź terminy spektakli – REPERTUAR »
rezerwacja biletów – BILETERIA »

AMOK monodram
w roli tytułowej: KAMIL MAĆKOWIAK; scenariusz i reżyseria: KAMIL MAĆKOWIAK; make up: PATRYCJA JUNDO; kostium: PATRYCJA KABZIŃSKA; scenografia/światła: WALDEMAR ZAWODZIŃSKI; komiksy: MARIA BALCEREK; zdjęcia/grafika: DONA SOŁTYSIAK; oprawa multimedialna: ARKADIUSZ STASIAK i WOJCIECH BURCZAK (Yoicik Group); muzyka: PIOTR SULIKOWSKI; koordynator projektu: KAMILA KUJAWA; kierownik produkcji: ANITA ŻYTCZAK; inspicjent: JOANNA JAROS; marketing: JOANNA DUTKOWSKA i JAROSŁAW BUDNY;  produkcja: FKM 2014