DIVA SHOW – o spektaklu

DIVA SHOW czyli monorewia osobowości borderline.

DIVA mieści się w konwencji stand-up`u. To historia mężczyzny ze zdiagnozowanym zaburzeniem osobowości „borderline”, narcystycznie uzależnionego od potrzeby akceptacji, marzącego o uznaniu i estradowym sukcesie. Nie jest to jednak, jak mogłoby się wydawać, historia drag queen.

Opowieść o bohaterze jest czymś więcej – to obraz człowieka wychowywanego przez samotną matkę, w rodzinie pozbawionej czułości i bliskości. Człowieka, który od dziecka marzy o byciu gwiazdą. Z fantazji rodzi się jego własna kreacja swojego idola – Tiny Turner.
Osią spektaklu jest poszukiwanie własnej tożsamości seksualnej i płciowej – zmagania z odpowiedzią na pytanie kim, a może czym, jest bohater.

Na pierwszy rzut oka to tylko kolejny przypadek transseksualizmu – sięgając głębiej to trudny problem nieumiejętności określenia siebie wobec społecznych oczekiwań względem płci.

Bohater dorastał w normalnym, pozbawionym patologicznych problemów domu – nie było w nim alkoholu ani biedy, brak natomiast miłości. Panowała w nim atmosfera chłodu i odrzucenia. Matka to kobieta sfrustrowana życiowymi niepowodzeniami, skoncentrowana na własnym nieszczęściu. Nie potrafiła ukształtować samodzielnego, pewnego poczucia własnej wartości, człowieka. Do tego lata 80 w Polsce to czas PRLowskiej, szarej rzeczywistości. W tej sytuacji barwna osobowość Tiny Turner, dla kilkuletniego chłopca jawi się jako ktoś w rodzaju nadczłowieka,”trzecia płeć”. Dla bohatera pozbawionego męskiego wzorca, odrzucanego przez rówieśników, samotnego i nadwrażliwego, naśladowanie staje się sposobem na przetrwanie tego, co go spotyka.

Po latach, jako trzydziestoletni mężczyzna, bohater postanawia zrealizować marzenie swojego życia – choć na jeden wieczór stać się gwiazdą, stać się wspaniałą Tiną Turner. Wynajmuje scenę, zaprasza widzów na DIVA SHOW – specyficzną psychodramę, spowiedź człowieka, który przez lata próbował określić się jako mężczyzna lub kobieta, jako osoba hetero- lub homoseksualna. Próby przyporządkowania kończą się niepowodzeniem – nadal jest człowiekiem samotnym, nierozumianym, nie posiadającym rodziny ani bliskich. Nie udało mu się również osiągnąć sukcesu zawodowego, nie skończył studiów, a poszukiwanie akceptacji wiązało się z eksperymentowaniem z używkami i subkulturami. Jedyne czym jest, z czym nadal się identyfikuje, to bycie „prawie” Tiną Turner, DIVĄ – tyle ,że „divizm” dla niego to zespól cech/zaburzeń, którego bazą jest definicja osobowości z zaburzeniem z pogranicza – borderline. To także opowieść o rodzącej się seksualności, o poczuciu własnej odmienności, nieumiejętności budowania relacji z innymi ludźmi, lęku przed życiem i związanymi z nim wyzwaniami…

Paradoksalnie jednak nie jest to mroczna historia. W swojej kreacji Divy bohater namawia do akceptacji siebie, niezależnie od swoich kompleksów czy rys. Jak sam mówi „przytula wszystkie odmienności” wzorem Tiny Turner, która w wieku 40 lat rozpoczęła życie i karierę od nowa, zostawiając za sobą doświadczenia z toksycznego i pełnego przemocy fizycznej związku. Jest to apel o podjęcie walki o swoje marzenia, nawet wbrew „zdrowemu rozsądkowi”.

DIVA SHOW to spektakl multimedialny, z projekcjami i muzyką, w którym znajdziecie również dobrze znane i lubiane piosenki Tiny. To także artystyczna próba zmierzenia się, nie tylko z mitem męskości, społeczno-kulturowych wyobrażeń dotyczących płci, ale także z legendą niezwykle charyzmatycznej wokalistki i performerki jaką niewątpliwie jest Tina Turner. Historia o wielu wymiarach, która z pewnością skłoni do niejednej refleksji.

Czas trwania spektaklu ok. 120 minut (bez przerwy)
PREMIERA: 26 i 27 listopada 2013 r.

Oficjalny trailer spektaklu

zobacz więcej filmów » zobacz więcej zdjęć »

DIVA SHOW monodram
scenariusz, reżyseria, choreografia: KAMIL MAĆKOWIAK; scenografia i kostiumy: KATARZYNA ZBŁOWSKA; kierownik produkcji: JAROSŁAW BUDNY; make-up: KAROLINA FELIKSIAK; stylizacja włosów/peruki: JAROSŁAW BUDNY; oprawa multimedialna: ARKADIUSZ STASIAK, WOJCIECH BURCZAK (Yoicik Group); oprawa graficzna, foto: DONA SOŁTYSIAK; zdjęcia: ALEKSANDRA POLKA; aranżacje muzyczne: PIOTR SULIKOWSKI, DJ MOONDECK; koordynator projektu: KAMILA KUJAWA; inspicjent/koordynator pracy: JOANNA JAROS; marketing: JOANNA DUTKOWSKA; producent wykonawczy: FKM 2013