NIŻYŃSKI – o spektaklu
NIŻYŃSKI
Monodram Kamila Maćkowiaka, na podstawie „Dziennika” Wacława Niżyńskiego w przekładzie Grzegorza Wiśniewskiego.
Życie, twórczość i szaleństwo „Boga tańca” – wybitnego tancerza i choreografa, prekursora tańca nowoczesnego Wacława Niżyńskiego.Był twórcą obdarzonym wyjątkową charyzmą. Uznany za niedościgły wzór, fenomen ruchu, artystę hipnotyzującego, ikonę swoich czasów.
W styczniu 1919 roku wystąpił po raz ostatni. Miał 29 lat. Gwałtowny rozwój choroby psychicznej przerwał jego błyskotliwą, lecz krótką karierę. W ciągu sześciu tygodni od ostatniego występu do zamknięcia w szpitalu psychiatrycznym, pisze „Dzienniki”, wstrząsający zapis stanów psychozy.
Wacław Niżyński spędził w zakładach psychiatrycznych 30 lat. Nigdy już nie zatańczył. „Bóg tańca” zmarł w Londynie w 1950 roku.
Warszawska premiera spektaklu przygotowana została w 2014 roku, przez Fundację Kamila Maćkowiaka oraz Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.
Dzięki zbiórce publicznej na odpalprojekt.pl Fundacja Kamila Maćkowiaka zrealizowała adaptację spektaklu na DVD. 21 oraz 22 lutego 2018 roku o 19.15 w Teatrze Nowym w Łodzi odbędą się dwa ostatnie pokazy tego kultowego monodramu połączone z uroczystą premierą tego wydawnictwa.
Czas trwania spektaklu ok. 120 minut (bez przerwy).
⇒ Sprzedaż i rezerwacja biletów – kliknij tutaj »
Nasz spot reklamujący „Niżyńskiego” możecie usłyszeć w MELORADIO, które jest naszym patronem medialnym. |
Oficjalny trailer spektaklu
zobacz więcej filmów » | zobacz więcej zdjęć » |
NIŻYŃSKI monodram
w roli Wacława Niżyńskiego: KAMIL MAĆKOWIAK; scenariusz: WALDEMAR ZAWODZIŃSKI i KAMIL MAĆKOWIAK; reżyseria, scenografia: WALDEMAR ZAWODZIŃSKI; choreografia: KAMIL MAĆKOWIAK; kostiumy: MARTA JOANNA BRYŚ; reżyser światła: ŁUKASZ SCHWIPERICH; projekcje: ARKADIUSZ STASIAK i WOJCIECH BURCZAK; produkcja: FMK 2014