NIŻYŃSKI – o spektaklu

NIŻYŃSKI

NiżyńskiMonodram Kamila Maćkowiaka, na podstawie „Dziennika” Wacława Niżyńskiego w przekładzie Grzegorza Wiśniewskiego.

Życie, twórczość i szaleństwo „Boga tańca” – wybitnego tancerza i choreografa, prekursora tańca nowoczesnego Wacława Niżyńskiego.Był twórcą obdarzonym wyjątkową charyzmą. Uznany za niedościgły wzór, fenomen ruchu, artystę hipnotyzującego, ikonę swoich czasów.

W styczniu 1919 roku wystąpił po raz ostatni. Miał 29 lat. Gwałtowny rozwój choroby psychicznej przerwał jego błyskotliwą, lecz krótką karierę. W ciągu sześciu tygodni od ostatniego występu do zamknięcia w szpitalu psychiatrycznym, pisze „Dzienniki”, wstrząsający zapis stanów psychozy.

Wacław Niżyński spędził w zakładach psychiatrycznych 30 lat. Nigdy już nie zatańczył. „Bóg tańca” zmarł w Londynie w 1950 roku.

Warszawska premiera spektaklu przygotowana została w 2014 roku, przez Fundację Kamila Maćkowiaka oraz Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

Czas trwania spektaklu ok. 120 minut (bez przerwy).

⇒ Sprzedaż i rezerwacja biletów – kliknij tutaj »

Oficjalny trailer spektaklu

zobacz więcej filmów » zobacz więcej zdjęć »

NIŻYŃSKI monodram