Wywiad – recenzje

KALEJDOSKOP KULTURALNY, Małgorzata Karbowiak / listopad 2016

Na scenie tylko ona i on, ale to nie komedia romantyczna. Dziennikarski wywiad z popkulturową aktoreczką zmienia się niespodzianie w thriller z elementami horroru psychologicznego. Stanowi go bezwzględna walka o wzajemne uznanie zawodowej pozycji, daru inteligencji, w czym równie ważne co logika argumentów są erotyczne zwroty akcji. Ale tu wykorzystuje się, zamiast rewolweru, elektronikę jako błyskawiczny przekaźnik niszczących informacji.(…)
Najnowsza premiera wyprodukowana przez Fundację Kamila Maćkowiaka pokazuje w koncentracie sposób, w jaki układa się literacki materiał dla uzyskania konkretnych celów. (…)
(…) jest to pastiszowy miks elementów kompozycyjnych znanych z popularnych seriali. Ot, choćby orgietka, w czasie której się pije, ćpa i pożąda – zgodnie ze stereotypami z tabloidów. Dobre są ostre dialogi charakteryzujące celebrytów.
A jak to wypada na scenie? Tym, co czyni z tej propozycji rzecz godną szczególnej uwagi, jest znakomita realizacja. To sprawa dynamiki spektaklu., szybkich zmian miejsc akcji w jednym przecież apartamencie, maksymalnego wykorzystania rekwizytów i kostiumów. A reżyser Waldemar Zawodziński umie do tego jak mało kto pracować z aktorami, podając im właściwy ton. Karolina Sawka (…) potrafi bawić się swoją bohaterką, gra każdym centymetrem ciała, nie rezygnując także z „kolorowego” portretu psychologicznego. Jest jednym z odkryć nowego sezonu. Udanie partneruje jej, wykazując sceniczną inteligencję, Paweł Ciołkosz. Oboje są atrakcyjni na scenie nie przekraczając granic dobrego smaku.

EXPRESS ILUSTROWANY, Renata Sas / listopad 2016

Pozornie prosta fabuła sztuki Stephana Lacka „Wywiad” (była filmowana) wymaga szczególnej maestrii reżyserskiej. Tekst trafił w świetne ręce Waldemara Zawodzińskiego, który (m.in. realizacjami w Teatrze Jaracza) skutecznie dowodził, jak z ułamków wrażeń budować postacie, by wymykały się jednoznacznym ocenom. W tym spektaklu oczywiste staje się wszystko, ale z każdą chwilą spirala emocji niebezpiecznie zostanie nakręcona. Rwana rozmowa, kłamstwa wymyślane na użytek chwili, nieustanne wzajemne sprawdzanie się – on ma do niej lekceważący stosunek, ona już wie co znaczy odważnie budować image. (…) Spektakl opiera się na filmowej budowie, szybkim montażu, zgrabnie prowadzonej szermierce słownej. Aktorski duet trzyma w napięciu. Swoją bohaterkę w prawdę wyposażyła Karolina Sawka. (…) Ma ogromny urok, znakomicie się prezentuje, ale nade wszystko pozwala wierzyć w tę pozornie nieskomplikowaną postać. Człowieka złamanego przez życie, obcego w zwyczajnej codzienności, bezradnego w walce z samym sobą z powodzeniem zagrał Paweł Ciołkosz (…).
„Wywiad” to w równej mierze widowisko efektowne, zabawne, co refleksyjne.

GAZETA WYBORCZA, Izabella Adamczewska / listopad 2016

Tekst recenzji dostępny tutaj »

ŁÓDŹ JEST KULTURĄ, Monika Wolnicka / listopad 2016

Wywiad przedstawia bezwzględny świat, któremu ton nadają media, ale tak naprawdę jest to portret większości ludzi.
Spektakl Wywiad to przede wszystkim koncertowa gra aktorów na najwyższej nucie emocji, znakomicie poprowadzona przez reżysera Waldemara Zawodzińskiego. Karolina Sawka (…) ruch sceniczny ma opanowany do perfekcji. Każde spojrzenie, najmniejszy gest dłoni są przemyślane. Po obejrzeniu Wywiadu pozostaje już tylko czekać, z zapartym tchem, na dyplomowe przedstawienie w Teatrze Studyjnym (…)W spektaklu niezwykle dojrzale partneruje jej Paweł Ciołkosz. Aktorzy grają zespołowo, wypracowując wspólnie pokłady scenicznej synergii (…). Cieszy fakt, że dzięki staraniom Fundacji Kamila Maćkowiaka, na łódzkiej scenie możemy oglądać aktorów z extraklasy.

Ciekawym zabiegiem są projekcje multimedialne, które pozwalają widzowi podglądać intymne zapiski w telefonach i komputerze bohaterów (…) świetnie skorelowana ze spektaklem, z jego wartką akcją, jest muzyka.