Wraki

To najbardziej niszowy, a zarazem najbardziej intymny i kameralny spektakl ze wszystkich wyprodukowanych przez Fundację.

Przygotowany specjalnie na 37. Biesiadę Teatralną w Horyńcu Zdroju jako pokaz mistrzowski, już podczas jej trwania wzbudził niebywałe zainteresowanie. Kamil Maćkowiak zaprezentował spektakl przyzwyczajonej do zupełnie innego repertuaru publiczności i po kilku zaledwie słowach widać było jak bardzo – mimo trudnej tematyki i minimalistycznej oprawy scenicznej – wciągająca i dająca do myślenia to historia. Historia o miłości na całe życie – silniejszej niż wszystko, wymykającej się wszelkim stereotypom.

Na specjalne życzenie publiczności w Łodzi spektakl „Wraki” został pokazany jeszcze dwukrotnie, za każdym razem wzbudzając niezwykłe, zupełnie inne niż pozostałe przedstawienia Fundacji, emocje. To, jak napisał w recenzji Plaster Łódzki – „spektakl (…) bardzo dobrze dopracowany. Odpowiednia muzyka, minimalistyczna scenografia i półmrok panujący na scenie oddziałują zdecydowanie na plus”.

Przedstawienie nie jest prezentowane w stałym repertuarze Teatru Fundacji Kamila Maćkowiaka, pojawia się jedynie od czasu do czasu na specjalne życzenie publiczności. Wielbiciele teatru chcieliby spektakl zobaczyć ponownie zapewne dlatego, że „dramat Neila LaBute’a nie pozwala widzowi przejść obojętnie obok historii, o której opowiada. To rodzaj takiego tekstu, o którym nie sposób zapomnieć z dnia na dzień”. (Iga Herłazińska, Teatr dla Was).

Dlatego być może zdecydujemy się pokazać „Wraki” raz jeszcze.