MICHAŁ BATORY autorem plakatu do spektaklu „NIŻYŃSKI”

Już po raz drugi mamy ten zaszczyt. Dzięki firmie VIRAKO jeden z najlepszych plakacistów, Michał Batory, przygotował dla nas swoją propozycję plakatu do spektaklu „Niżyński”.

Plakat do spektaklu “Niżyński” autor: Michał Batory

Warto w tym miejscu przypomnieć, że Michał Batory jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i jednym z najbardziej cenionych plakacistów – jego prace były prezentowane w wielu galeriach na całym świecie, między innymi w Les Arts Décoratifs w Luwrze. Artysta za swoje prace otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. Nagrodę Publiczności na Festiwalu Plakatu w Chaumont za plakat La Femme sur le lit (1996), I nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Plakatu w Chaumont za plakat Power Book (2004) czy też nagrodę na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Meksyku za plakat do książki Paulo Coelho „Zwycięzca jest sam” (2010). Prace Michała Batorego są w Polsce szerzej znane czytelnikom książek wydawnictwa Drzewo Babel, z którym współpracuje od 1995 roku.

W 2020 roku mija 15 lat, odkąd „Niżyński” po raz pierwszy pojawił się na scenie. Od czasu powstania grany był z sukcesem zarówno w Polsce jak i za granicą przynosząc odtwórcy głównej roli nagrody na międzynarodowych festiwalach teatralnych. W sumie spektakl zdobył ich ponad dwadzieścia – Kamil Maćkowiak otrzymał między innymi Grand Prix za najwybitniejszą kreację aktorską na Międzynarodowym Festiwalu Monodramów MONOKL w Sankt Petersburgu i THESPIS MEDIA AWARD, nagrodę mediów, na Międzynarodowym Festiwalu Monodramów THESPIS w Kilonii w Niemczech. Spektakl doczekał się dwóch wersji językowych – prezentowany był po angielsku i rosyjsku.

„Niżyński” kilkakrotnie żegnał się z publicznością i jako ten, który na scenę miał już nie powrócić, doczekał się realizacji DVD będącej jego telewizyjną adaptacją. Wydawnictwu towarzyszy przepiękny album ze zdjęciami podsumowującymi bardzo bogatą drogę, a zarazem transformację „Niżyńskiego”, który stał się przedstawieniem kultowym. Do kolekcji grafik i plakatów reklamujących w poszczególnych latach ten monodram dołącza i ten, bardzo symboliczny, zaprojektowany przez Michała Batorego.

Kamil Maćkowiak już za sześć tygodni, po dwóch latach przerwy, ponownie pojawi się na scenie w roli boga tańca.

Na spektakle zapraszamy do Sceny Monopolis 28 i 29 marca oraz 25 i 26 kwietnia o 19:00, bilety są dostępne tutaj.