Niżyński_Maćkowiak_FKM

Niżyński – pożegnanie ze spektaklem

Fundacja Kamila Maćkowiaka i Łódzkie Centrum Wydarzeń wychodząc naprzeciw oczekiwaniom publiczności zapraszają na pożegnalne spektakle kultowego monodramu Kamila Maćkowiaka „Niżyński”.

Pokazy spektaklu, który przez wiele lat był hitem frekwencyjnym i wielokrotnie triumfował na polskich i zagranicznych festiwalach, odbędą się 10 i 11 oraz 20 i 21 września o godzinie 19.15 w Teatrze Nowym w Łodzi na małej scenie (wejście od ul. Zachodniej 93)

„Niżyński” wraca do Łodzi po trzech latach nieobecności – przez osiem lat grany był w Teatrze Jaracza, a ostatnie przedstawienie w naszym mieście odbyło się w kwietniu 2013 roku. Fundacja Kamila Maćkowiaka odkupiła prawa do spektaklu i – już jako własną produkcję – przez dwa lata prezentowała go na scenie Teatru Polskiego w Warszawie.

Za ten monodram Maćkowiak otrzymał wiele nagród w Polsce i zagranicą – spektakl określany jako kultowy, otrzymał m.in. Złotą Maskę za najlepszą rolę męską w sezonie 2005/2006, Nagrodę Publiczności dla najlepszego aktora na 46. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych, nagrodę za najlepszą kreację aktorską i pierwsze miejsce w plebiscycie publiczności na 39. Jeleniogórskich Spotkaniach Teatralnych, a także nagrodę na międzynarodowych Wrocławskich Spotkaniach Jednego Aktora WROSTJA w 2007 roku. W tym samym roku Kamil Maćkowiak za rolę „Niżyńskiego” otrzymał również główną nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Monodramów MONOKL w Sankt Petersburgu, a rok później nagrodę mediów niemieckich na Festiwalu Monodramów w Kilonii – THESPIS Media Award. Spektakl, jak niewiele innych, grany był aż w trzech językach: po polsku, angielsku i rosyjsku.

W czasie jedenastu lat, które upłynęły od premiery, „Niżyński” bardzo się zmienił zarówno pod względem interpretacji aktorskiej, jak i oprawy multimedialnej. Właśnie w tej dojrzałej, zmienionej wersji zostanie na pożegnanie pokazany we wrześniu łódzkiej publiczności.

Sprzedaż biletów rozpocznie się wkrótce, a już dziś można zarezerwować je pod numerem 794 460 500
Wszyscy ci z widzów, którzy będą towarzyszyli „Niżyńskiemu” w jeden z pożegnalnych wieczorów, będą mieli niepowtarzalną, ostatnią już okazję, aby zobaczyć ten niezwykły, kultowy spektakl.