Joanna i Wiktor są małżeństwem od kilkunastu lat, mają dzieci, prowadzą ustabilizowane i dość przewidywalne życie. Są typowymi przedstawicielami klasy średniej, nie mają problemów finansowych. Niegdyś bardzo w sobie zakochani, dziś, dobiegając czterdziestki, są emocjonalnie wypaleni, sfrustrowani; zgrany zespół stanowią już tylko podczas kłótni. Zgodni są co do jednego – winę za rozpad związku ponosi współmałżonek. Na takim właśnie zakręcie życiowym trafiają na terapię. Cudowną terapię. Błyskotliwa przewrotność sztuki, w myśl zasady „lekarzu lecz się sam” pokazuje, że życie osobiste terapeuty jest równie splątane jak życie jego pacjentów. Sztuka w mistrzowski i bardzo atrakcyjny sposób, nierzadko komediowy, dotyka tych wszystkich problemów, dając w finale widzowi nieoczywiste zakończenie – szansę na emocjonalne katharsis jak i refleksję nad własnym życiem osobistym. Struktura spektaklu opiera się na błyskotliwych dialogach i nieoczywistych emocjonalnych woltach.

czas trwania: 90 minut (z przerwą)
obsada: Patrycja Soliman, Mariusz Słupiński, Kamil Maćkowiak
autor: Daniel Glattauer
tytuł oryginalny: „Die Wunderübung”
tłumacz: Marek Szalsza
reżyseria i scenografia: Waldemar Zawodziński
opracowanie muzyczne: Kamil Maćkowiak
plakat: foto Maciej Bartosik/grafika: Dona Sołtysiak
kierownik produkcji: Joanna Dutkowska

Aktorów ubrała firma Joyvi.

Spektakl dla widzów od 12 lat.

Patroni medialni

Prawa do tekstu

Aktorzy

Absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej, aktorka Teatru Narodowego w Warszawie, w którym gra od 2006 roku.

Aktor, tancerz, reżyser, scenarzysta.

Aktor teatralny, filmowy i telewizyjny.

Wideo

Recenzje

Joannna Królikowska

TuŁódź.pl

Widoczny jest pulsacyjny rytm przedstawienia w jego pierwszej części – wybuchają kolejne kłótnie, by po chwili nastąpiły momenty pozornego spokoju. Bohaterowie rozchodzą się po sali jak bokserzy na ringu, każde w swój róg, by za moment rzucić się na siebie. Walka bywa czasami twarda, ale i… zabawna. Nie brakuje tu bowiem gry ze stereotypami żony i męża, komizmu słownego i sytuacyjnego. Joanna i Wiktor (Patrycja Soliman i Kamil Maćkowiak) są naprawdę wybuchową parą, zarówno pod względem kłótni, jak i miłości. Bo jak mówi sama bohaterka: „Lepiej trzy razy spłonąć, niż raz zamarznąć”.

Magdalena-Kuydowicz

Zwierciadło

Kolejny przykład solidnej i błyskotliwej teatralnej roboty Fundacji Kamila Maćkowiaka (…) Wystarczy trójka dobrych aktorów, którzy świetnie ze sobą współpracują na scenie… i chyba także nieźle się przy okazji sami tym bawią. Dobrze czują konwencję spektaklu opartego na przewrotnych dialogach, które prowadzą do nieoczekiwanej pointy – jak na dobrą farsę przystało (…) na autentyczności polega siła tego spektaklu. Kryzys w związku, brak umiejętności porozumienia – wszystko to dobrze znamy i rozumiemy, ale nie zawsze potrafimy się z tego śmiać. A warto. Serdecznie to przedstawienie polecam.

Monika Wolnicka

Teatr Dla Was

Kolejny raz Maćkowiak i Zawodziński łączą siły (…) Poprzeczka jest zawieszona wysoko, a inscenizacja z pewnością długo nie zniknie z afisza. Dialogi są niewątpliwie jedną z najmocniejszych stron przedstawienia (…), bawią publiczność do łez. Nie ma tu tanich żartów, jest za to dużo elegancji i inteligencji (…) niezwykle dynamiczna fabuła sprawia, że publiczność z zapartym tchem śledzi dalszy rozwój wypadków. Zwrotów akcji na pewno w „Cudownej terapii” nie brakuje. Finał inscenizacji to prawdziwy majstersztyk (…) Aktorskie trio spisało się rewelacyjnie (…) Dużą sztuką jest przygotowanie komedii, która szczerze bawi inteligentnymi żartami, a równocześnie porusza tematy istotne.

Izabella Adamczewska

Gazeta Wyborcza

W spektaklu jest wszystko, czego potrzeba do ambitnej rozrywki: dowcipny, przewrotny tekst i utalentowani wykonawcy. „Cudowna terapia” w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego to dla par spektakl obowiązkowy.

Renata Sas

Express Ilustrowany

Komedia, na której naprawdę śmiech nie milknie, zabawa jest z klasą i refleksyjna, wyborne dialogi, tekst wykorzystany tak, by każdy zwrot wybrzmiał dopełniony dobrze pomyślanym gestem, aktorzy świetni.

Repertuar na lato już dostępny!

W tym roku ani w lipcu, ani w sierpniu nie idziemy na urlop i nie przestajemy dla Was pracować. Mamy bowiem nadzieję wrócić ze wszystkimi naszymi spektaklami na Scenę Monopolis jak najszybciej. Dlatego przygotowaliśmy dla naszych Widzów repertuar na letnie miesiące, by łatwiej było wybrać coś interesującego dla siebie lub zamienić bilety zakupione na spektakle, które, z przyczyn powszechnie wiadomych i od nas niezależnych, niestety się nie odbyły.

Podwójna dawka „Cudownej terapii”

Po długiej, a dla sympatyków tego przedstawienia wręcz za długiej przerwie powraca na naszą scenę „Cudowna terapia”. Spektakl od samego początku cieszy się ogromnym zainteresowaniem, był pierwszym tytułem granym przez nas w ramach tak zwanych „popołudniówek”, bo wszyscy chętni, by go obejrzeć nie mieścili się na sali podczas jednego seansu… To spektakl wyjątkowy także pod innym względem – w jednym miejscu jednoczą się siły aktorów grających na najlepszych scenach teatralnych

Dziękujemy, że gracie z nami!

Jesteśmy na półmetku szóstego sezonu. Od jego początku zaprezentowaliśmy Państwu dwie kolejne premiery (spektakle „50 słów” i „Totalnie szczęśliwi”), a odkąd prowadzimy nasz autorski teatr powstało ich już dziewięć, w planach mamy dziesiątą. To wszystko udało nam się bez stałej dotacji, a przede wszystkim bez własnej sceny. Ten sukces niewątpliwie zawdzięczamy własnej pracy, ale i Państwu – naszym wiernym widzom. Spodobał się Wam bowiem kameralny charakter