WYWIAD – najnowsza premiera Fundacji Kamila Maćkowiaka

W Fundacji Kamila Maćkowiaka rozpoczęły się właśnie intensywne próby do najnowszej produkcji zatytułowanej „Wywiad”.

Doświadczony dziennikarz ma za zadanie przeprowadzić tytułowy wywiad z „nową” gwiazdą filmową – ulubienicą milionów, szczególnie młodego pokolenia. Bohater jest całkowicie nieprzygotowany do wywiadu, który ma przeprowadzić. W pierwszych scenach wyraźnie widać zniechęcenie doświadczonego dziennikarza do tego, co mówi młoda gwiazda. Dowcipne dialogi między dwójką bohaterów, czy pomyłki wynikające z niewiedzy dziennikarza są jednak tylko wstępem do właściwej akcji.

Zaletą spektaklu jest nieustanne mylenie widza. Wciąż zmieniają się reguły gry, wciąż odwracają się relacje. Wydaje się, ze w rozpoczętej leniwie grze psychologicznej głupiutka gwiazdka jest bez szans w starciu ze starym, cynicznym życiowym wyjadaczem. Jednak zawsze w momencie, gdy wydaje nam się, ze rozgryźliśmy intrygę i ze opowieść zmierza się w stronę banalnego rozwiązania, fabuła wywraca się do góry nogami.
Spektakl traktuje także o potrzebie, którą wzmagają dzisiejsze czasy: potrzebie kreowania własnego wizerunku. Ważniejsze jest budowanie niezwykłego i oryginalnego obrazu własnej osoby, niż nasze prawdziwe „ja”. Od tego, jacy naprawdę jesteśmy ważniejsze jest kreowanie wyobrażenia na nasz temat, PR-owego obrazu tworzonego dla innych. Za cenę daleko idącego odstępstwa od rzeczywistości ważniejsze jest to jak się wykreujemy. W tym procesie powoli zacierają się granice między tym jak jest, a jak byśmy chcieli, żeby było… Zacierają się niestety nie tylko na użytek innych, ale także dla nas samych.

Spektakl mówi także o sile oddziaływania, wręcz stwarzania rzeczywistości przez media i o tym jak bardzo nami one manipulują będąc zarazem istnym poligonem walki o to jaką kto ma siłę przebicia, kto na ile może na rzeczywistość wpływać, tworzyć wyobrażenia o otaczających nas sytuacjach, zdarzeniach, by uzyskać zamierzony przez siebie efekt… Nie ma już wartościowania, nie ma moralnej “jakości”, nie ma intymności i ważności. Liczy się tylko to, co może być i na ile może być elementem tworzącym sensację. Ważne staje się to, co może zelektryzować innych z naszego otoczenia w myśl zasady “wszystko na sprzedaż”.

Sfery naszego życia stają się materiałem do handlowania w pogłębiającym się, narcystycznym ekshibicjonizmie. W tej rzeczywistości gubi się rozróżnienie na rzeczy istotne na korzyść chwili, potrzeby rozrywki, doraźności. Sąsiadują tutaj ze sobą sprawy fundamentalne, dramatyczne oraz plotkarsko -sensacyjno-rozrywkowe. Wszystko staje się produktem. My stajemy się produktem.

W spektaklu główne role zagrają Karolina Sawka – pamiętna Nel z ekranizacji „W pustyni i w puszczy”, obecnie studentka wydziału aktorskiego Łódzkiej Szkoły Filmowej oraz Paweł Ciołkosz – gwiazda emitowanego właśnie w TVN serialu „Singielka”, aktor teatralny, filmowy, mistrz dubbingu.
Spektakl reżyseruje Waldemar Zawodziński – reżyser, scenograf, wieloletni dyrektor artystyczny Teatru im. S. Jaracza w Łodzi.
Scenografią zajmie się, wcześniej już współpracująca z Fundacją, autorka komiksów do spektaklu “AMOK”, Maria Balcerek.

Premierowe pokazy spektaklu „Wywiad” odbędą się 29 i 30 października 2016, a na kolejne spektakle zapraszamy:

23 i 24 listopada 2016
10 grudnia 2016